Jak skladovat čerstvé jahody, maliny a borůvky, aby déle vydržely?
Koupili jste si čerstvé maliny na farmářských trzích a už za dva dny jsou nepoužitelné? Nezoufejte, existuje jednoduché řešení.
marianne.cz
Pokud jste někdy ochutnali opravdu voňavou a sladkou jahodu čerstvě utrženou ze záhonu, jistě víte, že takové plody nevznikají náhodou. Aby rostliny plodily ve velkém, potřebují dostatek živin. A právě tady přichází ke slovu jednoduchý a léty prověřený trik, který znaly už naše babičky – domácí hnojivo z droždí. Stačí jedna lžíce pod každý keř a výsledky vás mile překvapí.
Pěstitelé si stěžují, že jahody sice bohatě kvetou, ale úroda bývá slabá. Jednou z nejčastějších příčin je vyčerpaná půda, která už rostlinám nedokáže poskytnout potřebné živiny. Pravidelné hnojení je proto nutnost. A nemusíte hned sahat po chemických přípravcích. I obyčejné kuchyňské suroviny dokážou velké věci.
Výsledkem domácího hnojení jsou nejen chutnější a větší plody, ale i zdravější rostliny, které lépe zvládají sucha, choroby i škůdce. Navíc tímto přístupem prospíváte i půdě a svému okolí. Pokud tedy hledáte způsob, jak na zahradě dosáhnout lepších výsledků bez větších investic, začněte právě tady. U droždí, vody a špetky trpělivosti. A pak už jen sbírejte sladké plody své práce.
Domácí hnojivo z droždí se připravuje velmi jednoduše. Čerstvé nebo sušené droždí rozmíchejte ve vlažné vodě spolu s trochou cukru a nechte stát při pokojové teplotě do druhého dne. Poté směs zřeďte vodou v poměru 1:5 a zalijte každý keř jahodníku asi půl litrem roztoku. Tento roztok obsahuje cenné živiny, které stimulují růst kořenového systému, posilují imunitu rostlin a podporují násadu květů i kvalitu plodů.
Chcete-li efekt ještě zesílit nebo hnojit opakovaně, můžete sáhnout i po dalších přírodních receptech. Vyzkoušejte například zkvašený starý chléb, který se po několika dnech ředí vodou a slouží jako výživný roztok. Skvělou volbou je také kopřivový výluh, který se připraví louhováním čerstvých kopřiv ve vodě. Zředěné kyselé mléko smíchané s kompostem zase pomáhá vytvářet ideální mikroklima v půdě. A kuřecí hnůj, zředěný v poměru 1:10, dodá jahodám dusík a další živiny – ale pozor, používejte ho pouze do doby, než rostliny začnou kvést.
sazenice-jahod.cz, zahradnictviweiss.cz