Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

Nejkrásnější zahrada ze všech? Ta, kde je dostatek včel! Zjistěte, jak je přilákat

Bez nich bychom byli nahraní. Opravdu. Včely nejsou jen roztomilé bzučící kuličky, které sbírají pyl. Jsou to neúnavné pracovnice, jež drží při životě celý ekosystém – včetně našich zahrad, sadů i talířů. Přitom jejich počet stále klesá. Pesticidy, ztráta přirozeného prostředí, klimatické výkyvy… Možná je tedy načase se zamyslet: co pro včely můžeme udělat my? A co za to dostaneme zpátky?

Nikola Zatloukalová | 20. 05. 2025

Bez včel není úroda

Včely nejsou jen producentky medu. Jsou to hlavně opylovačky. Bez nich by se vám na stromě a na zahradě neurodilo skoro nic. Jabloně, třešně, rajčata, dýně, cukety, jahody – všechny tyhle dobroty potřebují k rozmnožení pylovou výměnu. A bez opylovačů to prostě nejde. Kromě medonosných včel na tom pracují i čmeláci, samotářky a další druhy hmyzu. Jenže tenhle „tichý hmyz“ mizí. Pokud jim ale vytvoříte vhodné podmínky, přiletí vám na pomoc.

Mohlo by se vám líbit

Výtečné bylinky do polévky: Ty nejlepší si snadno vypěstujete na zahradě i balkoně

Polévka bez bylinek? To je jako chléb bez soli. A přitom stačí tak málo – pár lístků zeleně, které dají i obyčejné vývarové základně duši a vůni domova. Bylinky do polévky nejsou žádná raketová věda, zvládne je vypěstovat i ten, kdo má jen truhlík za oknem. A jakmile si je jednou natrháte čerstvé, už se nebudete chtít vracet ke kupovanému „sušenému univerzálu“ ze sáčku.
marianne.cz

Co včely potřebují? Hlavně rozmanitost

Základ je jednoduchý: pestrá, zdravá zahrada. Zapomeňte na sterilní trávník posekaný na milimetr a túje v každém rohu. Včely hledají barvu, vůni, pyl a nektar. A čím déle během roku něco kvete, tím lépe. Zasaďte květiny, které kvetou postupně od jara do podzimu. Na jaře třeba sedmikrásky, krokusy, petrklíče, ovocné stromy. V létě levanduli, sléz, měsíček, chrpu, dobromysl nebo mátu. Na podzim se hodí například třapatka nebo rozchodník. A čím více domácích, „venkovských“ druhů, tím líp – naše včely je znají a umí si s nimi poradit.

Kromě květin můžete vysít i louku. Ne celou zahradu, klidně nechte bez zásahu růst jen roh. Právě tam najdou útočiště nejen včely, ale i jiný užitečný hmyz. A pokud chcete opravdu pomáhat, vynechte chemii. Žádné postřiky na mšice, žádné herbicidy. Včely jsou citlivé, a co pomůže proti škůdci, může zabít i je.

Mohlo by se vám líbit

Nejkrásnější keře, které kvetou od jara do podzimu: Tyto nenáročné druhy potěší i začátečníky

Celosezónní květy, voňavá zahrada a minimum starostí. Zní to jako pohádka? Kdepak – stačí vybrat správné keře. Pokud se zahradničením teprve začínáte, nebo zkrátka nechcete trávit víkendy s nůžkami v ruce, právě pro vás je tu výběr keřů, které kvetou od jara až do podzimu a navíc odpustí i občasné zahradnické hříchy.
marianne.cz

Voda, úkryty a klid

Včely se potřebují i napít. Zkuste jim na zahradě vytvořit mělkou misku s vodou, do které dáte pár kamínků nebo dřívek, aby si měly kde sednout, jinak se utopí. Hodí se i jezírko, sud s vodou nebo starý květináč – cokoliv, co není úplně suché. Nabídněte jim i místo na hnízdění. Můžete koupit nebo vyrobit hmyzí hotel, ale někdy postačí i obyčejný starý špalek s vyvrtanými dírkami, hromádka větviček nebo kousek neošetřeného dřeva. Samotářské druhy včel vděčně přijmou i starý květináč postavený dnem vzhůru, nebo duté stonky. A hlavně, neděste se, že vás poštípou. Samotářky nejsou agresivní.

Co za to? Med, úroda i živá zahrada

Pomáháte včelám, ale ony vám to vrátí. Budete mít víc ovoce, plnější záhony, zdravější přírodu kolem sebe. A možná i víc radosti – protože když jednou sednete na lavičku s kafem a kolem vás to začne bzučet, dojde vám, že tohle je ta správná rovnováha. Zahrada, která žije, dýchá a vzkvétá. A pokud máte v okolí včelaře, možná se vám za vaši péči odmění i skleničkou poctivého medu. Takového, který vznikl díky tomu, že jste se rozhodli nekosit, nestříkat a trochu zahradu rozkvést.

Mohlo by se vám líbit

Zaručený trik pro úrodu snů: Tohle dejte k jahodám a nebudete stíhat sklízet

Pokud jste někdy ochutnali opravdu voňavou a sladkou jahodu čerstvě utrženou ze záhonu, jistě víte, že takové plody nevznikají náhodou. Aby rostliny plodily ve velkém, potřebují dostatek živin. A právě tady přichází ke slovu jednoduchý a léty prověřený trik, který znaly už naše babičky – domácí hnojivo z droždí. Stačí jedna lžíce pod každý keř a výsledky vás mile překvapí.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + LOPATKA DEWIT + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + LOPATKA DEWIT + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit
OSZAR »