Proměna tmavé půdy ve vzdušný multifunkční prostor
Tmavá a nevyužitá půda se proměnila ve světlý a vzdušný ateliér, který rozšiřuje rodinné bydlení o prostor pro práci, relaxaci i budoucí dětský pokoj. Architektka Markéta Daňková vsadila na kontrast původních trámů, moderní oceli a světlých minimalistických prvků. Výsledek? Nadčasový interiér s variabilním využitím.
Rekonstrukce byla jasně definovaná proporcemi, původním vyzděním, komíny a trámy původní půdy rodinného domu v Benešově u Prahy. Všechno v tomto projektu je tak trochu neurčité. Je to rekonstrukce, téměř novostavba. Funkčně jde o ateliér, prostor rozšiřující rodinný dům určený tak trochu k bydlení, tak trochu k práci. „Šetřilo, ale rozpočet nebyl vůbec malý,“ vysvětluje autorka projektu architektka Markéta Daňková z ATELIER MALOVANE. „Protože do samotného vybavení interiéru šlo minimum rozpočtu, musela jsem hodně efektu vytvořit autorskými prvky, barvami a odlehčenými solitéry. Nicméně stavební součásti interiéru byly adekvátní projektu a respektují potřebnou kvalitu současného nadčasového bydlení. Největší část byla investována do stavebních součástí a oken nebo dveří. Na detailech nebo zpracování povrchů nebo technického vybavení jsem kladla důraz na zpracování a kvalitu. Samotný interiér a jeho nábytek je low-costový, ale cílem bylo tento fakt vizuálně potlačit. Nábytek z laminované DTD jsem důsledně vestavěla, slícovala se stěnami nebo obalila zrcadlem. Většina vybavení vznikla na míru podle mého návrhu. Sedací nábytek je odlehčený, hravý, plastový ale šmrncovní. Prostor zůstal variabilní, vzdušný a tak trochu nedozařízený. Čas na půdě ukáže.“
Proměna tmavé půdy nevelkých rozměrů
Cílem rekonstrukce bylo navrhnout světlý a vzdušný ateliér rozšířující bydlení o prostor pro práci, párty nebo jednou pro děti a zachovat stávající krov a existující vyzdění a proporce původní nevelké půdy přístupné schodištěm z rodinného domu. „Na industriální charakter kovového zpevnění trámů navazují autorské prvky jako zavěšená police s integrovaným světlem nad ostrůvkem kuchyně. dalším výrazným navazujícím prvkem je ocelové schodiště částečně vynesené kovovými tyčemi, které tvoří zábradlí. Jako kontrast k původnímu trámoví a černým kovovým prvkům jsem navrhla světlé hmoty stěn důsledně slícované s vestavným nábytkem a různými povrchy. Se stejným záměrem jsem upozadila kuchyni z kompaktního laminátu obložením zrcadlem. Středobodem interiéru zůstal stůl s podnožím svařeným z plechu a rozřezaných trubek dle návrhu doplněný plastovými židlemi. Protože interiér nemá předem jasně určenou funkci ponechala jsem vybavení variabilní, tj. lehké stolky, pufy, bean-bagy, dvě menší pohovky, ty všechny mohou snadno měnit pozici. Zadáním byla také dívčí ložnice, které dominuje levitující postel a skříň doslova zabalená do textilu. Prostor postele má tvořit intimní zónu oddělenou od okolního „světa“. Proto jsem na stěnu a strop vytvořila autorskou tapetu, pomocí otisků přírodnin. Druhá tapeta dotváří atmosféru pracovny. Doplňuje interiér o chybějící výhled do krajiny, malovala jsem ji akvarelem jako abstrahovaný motiv horského jezera,“ uzavírá architektka.
Soutěž Interiér roku
Pořádá Institut bytového designu. Každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Více se dozvíte na www.interierroku.cz. Časopis a webové stránky MARIANNE BYDLENÍ jsou mediálním partnerem soutěže.
- Zdroj článku
-
Interiér roku