Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Zbavte se mravenců bez chemie: 5 babských rad, které opravdu fungují

Jsou malí, rychlí a když se jednou zabydlí u vás doma, jen těžko se těchto nezvaných nájemníků zbavíte. Mravenci dokážou být pěkně vytrvalí hosté. Dobrou zprávou ale je, že je nemusíte likvidovat agresivní chemií. Vyzkoušejte raději přírodní triky, které jsou šetrné k vám, vašemu domovu – a nakonec i k těm mravencům. Fungují překvapivě dobře.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Martina Mádlová | 22. 05. 2025

Mravenci domácího prostředí využívají hlavně kvůli potravě a teplu. Proto bývá jejich invaze tak silná právě na jaře. Více se objevují v rodinných domech se zahradou, ale nevyhnou se jim ani panelákové byty. Jsou sice maličcí, ale když se jich k vám domů nahrne celá kolonie, vyvstane velký problém. Nejčastěji se jedná o mravence faraony, drobné žluté nebo hnědé vetřelce, nebo černé mravence obecné, kteří si rádi vyšlapou stezku až do vaší kuchyně nebo spíže. Lákat je může sebemenší drobeček, rozlitá šťáva nebo zbytky sladkostí. Do bytu vlezou škvírami kolem oken a dveří, spárami v podlaze, stoupačkami nebo klidně s nákupem z obchodu.

Mohlo by se vám líbit

Domácí past, kterou octomilky nenávidí: Stačí pár minut a zbavíte se jich jednou provždy

Vynoří se doslova z ničeho. Rojí se u ovoce nebo dřezu a než se nadějete, jsou všude. Řeč je o octomilkách – malých, ale o to otravnějších návštěvnících, kteří se do vašeho bytu nastěhují rychlostí blesku. Naštěstí existují rychlé a účinné způsoby, jak s nimi zatočit. A většinu z nich zvládnete s věcmi, které už máte doma.
marianne.cz

Jak se doma zbavit mravenců jednou provždy?

Pokud se jich chcete opravdu zbavit, nestačí jen zavřít okna a dveře. To tyhle drobné tvorečky vážně nezastaví. Musíte uklidit všechno, co by jim mohlo chutnat, podobně jako v případě molů. Potraviny dejte do dóz s víkem, kam se nedostanou, vše vyluxujte a vytřete. Pak můžete začít s nastražením pastí a odpuzováním. Na trhu je k dostání celá řada sprejů, gelů, pastiček a nástrah, které cíli na jejich feromony nebo je rovnou hubí. Nefungují špatně, ale často obsahují chemikálie, které nechcete mít v blízkosti dětí nebo domácích mazlíčků. A právě tady přichází na řadu osvědčené přírodní metody.

Info ikona
Mravenci milují cukr

Sůl, ocet a jedlá soda

Mravencům vadí silné pachy a změny prostředí. Posypte jim jejich stezku jedlou sodou nebo solí. To jim ztíží pohyb a naruší čichové receptory. Soda také funguje jako likvidátor – stačí ji smíchat s moučkovým cukrem, aby chtěli mravenci směs konzumovat. Následně uhynou, protože je pro ně soda jedovatá. Ocet, ideálně bílý, smíchejte s vodou v poměru 1:1 a nastříkejte pomocí rozprašovače na parapety, kuchyňskou linku nebo vstupní cesty. Takové prostředí se mravencům určitě líbit nebude a je možné, že půjdou raději hledat štěstí jinam.

Citron a skořice

Citronová šťáva nebo celkově citrusy ničí pachové stopy, které mravenci zanechávají pro své kolegy – a tu potřebujete přerušit. Nakapejte citronovou šťávu do rohů místnosti, na podlahu kolem kuchyňské linky nebo přímo na místo, kudy do bytu lezou. Použít lze i citrusové esenciální oleje. Ještě účinnější je kombinace citronu a skořice. Její výrazná vůně je spolehlivě zmate. Podobně funguje také pepř (skvěle účinný je roztok vody a pepře, který nastříkáte přímo na mravence) nebo pálivá paprika.

Info ikona
Nenechávejte dostupné nic, co mravenci milují

Nenechávejte dostupné nic, co mravenci milují. Jinak se jich nezbavíte.

Česnek a hřebíček

Česnek je přínosný ve všech ohledech a pomůže i s mravenci. Jeho pronikavé aroma mravenci přímo nesnáší. Rozkrojte stroužek a potřete jim místa, kudy do bytu vstupují. Podobně funguje i hřebíček, který mravenci bytostně nesnáší. Pár jich můžete rozmístit po bytě třeba v miskách a pytlíčcích. Pro vás to bude rozhodně trochu příjemnější než pronikavý pach česneku.

Máta a levandule

Chcete odstranit mravence, a přitom mít voňavý byt? Sáhněte po éterických olejích z máty peprné nebo levandule. Stačí pár kapek do vody s rozprašovačem a pravidelně stříkat problematická místa. Jako skvělá ochrana a dekorace v jednom poslouží čerstvá máta v květináči. Mimo máty a levandule fungují dobře i další esenciální oleje, například hřebíčkový, pačuli, cedrové dřevo nebo tea tree. Tyto vůně fungují ale spíš jen krátkodobě. Navždy s nimi mravence nezastavíte.

Lógr z kávy

Odborníci na škůdce často doporučují právě lógr z mleté kávy. Až si příště budete vařit čerstvou kávu, nasypte sedlinu z ní poblíž rohů a oken, kudy mravenci vlézají dovnitř. Nezapomeňte několikrát opakovat či kombinovat s jinou technikou. Postupem dne účinek mizí s tím, jak sedlina vysychá.

Mohlo by se vám líbit

Letní spolubydlící: Mravenci, mušky a myši umí zkomplikovat život a my poradíme, jak s nimi zatočit

Jak se pozná, že začalo léto? Po lince vám pochoduje šik mravenců jako vystřižený ze Sekorových ilustrací a když si kvůli tomu chcete povzdechnout, vdechnete octomilku. Přitom vás zpoza skříňky zvědavýma očkama pozoruje myš, která má v létě dveře do domu dokořán otevřené. Poradíme vám, jak držet všechnu tuhle faunu v uctivé vzdálenosti.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
OSZAR »